A- A+ A
Община Златоград
Официален уеб сайт

Горещ телефон
03071/ 2580

    

Златоград е четвъртата пресечна точка между България и Гърция



понеделник, 18 Януари 2010  1832

Златоград е четвъртата пресечна точка между България и ГърцияСамо няколко часа след официалното откриване на ГКПП Златоград, през българо-гръцката граница се регистрират над 200 автомобила, преминаващи и в двете посоки. В съботния ден над 400 автомобила са преминали от България в Гърция през новия пункт на вр. Костадин. Според данни от Регионална дирекция „Гранична полиция” – Смолян, българските граждани, които са влезли в южната ни съседка през първия почивен ден са над 1 500 души. Много гърци също се възползваха от новата транспортна връзка, за да посетят зимния ни курорт Пампорово.
Туристи от всички страни-членки на Европейския съюз ще могат да влизат от България в Гърция и обратно през КПП на връх Костадин. Пунктът е туристически и ще се допускат автомобили с вместимост до 12 места, до 3.5 тона общ товар и до 6 метра дължина.
Двамата министър-председатели на Република България – г-н Борисов и Република Гърция – Гърция – г-н Папандреу откриха, на 15.01.2010 година на връх Костадин край Златоград, четвъртата пресечна точка между двете съседни държави. В своето обръщение към събралото се мнозинство г-н Папандреу отбеляза, че „този път е още едно доказателство, че събаряме всички страни от миналото, които ни разделяха и откриваме нови пътища на мирно сътрудничество и развитие.” От своя страна г-н Борисов допълни, че „с днешното откриване потвърждаваме поговорката, че „Където е текло пак ще тече”. Отваряме стария път и надявам се това да допринесе за развитието на туризма, икономиката, да е добре за религиите, защото ние като православни народи трябва да се обичаме и да си помагаме”.
Кметът Янчев, акцентирайки върху професионализма на настоящите правителства на Република Гърция и Република България, отправи благодарност към всички институции, личности и организации, допринесли днешното събитие да стане факт. Изрази и личната благодарност към г-н Борисов и г-н Папандреу за тяхната сериозна ангажираност за отварянето на новата трансгранична връзка.


Още снимки

ОЩЕ НОВИНИ



Актуално
Предстоящи събития