Отец Аролски и Виктор Калев – най-новите почетни граждани на Златоград
Това реши ОбС Златоград на тържествено заседание, проведено на празничната за Златоград дата – 21 ноември. Дата, вписана с едри букви в празничния календар на Златоград – като тест за духовна чувствителност и обществена отговорност. Изпълнена с благодарност към тези, които през годините и днес са съхранили и обогатили ценностите на Златоград и отстояват стремежа му към позитивно развитие и трансевропейско бъдеще, без граници в мисленето и територията.
Церемонията протече с представителството на евродепутата Владимир Уручев, народните представители Димчо Михалевски-почетен гражданин и Николай Мелемов, областния управител Стефан Стайков и заместниците му Недялко Славов и Чавдар Фурлански, кметове и председатели на ОбС в предподни мандати, много гости и медии.
В мотивите за удостояване на отец Атанас Аролски със званието „почетен гражданин” и награждаването му с медал за заслуги за утвърждаване на духовността и човешките ценности в Златоград и във връзка с неговия 90-годишен юбилей, представени от Жечка Хаджийска се казва: „ С духовната си възвисеност, трудолюбие и скромност, отец Аролски бе уважаван и почитан от всички жители на Златоград, без значение на религиозната им принадлежност.” С вълнуващо и изпълнено с много послания и метафори слово, отец Аролски сподели за своя повече от 50 годишен жизнен път в Златоград, като акцентира на вярата, обичта и човещината, за отваряне дверите на добруването, за благото на Златоград, с когото го свързват много спомени.
Отец Аролски е роден на 1 ноември 1919 г. в с. Павелско, където завършва прогимназия, а средно образование – в Първа мъжка гимназия “Александър І” в Пловдив. През 1939 г. постъпва в Богословски институт в с. Черепиш, който завършва след две години като първенец на випуска. В българската войска служи от 1941 и до края на следващата година е архивар във Военно окръжие в Пловдив. През есента на 1943 г., след стаж в пловдивския храм “Св. Георги”, е ръкоположен за свещеник и изпратен в Златоград. Пристига на 30.12.1943 г. и започва трудния си път. Божи служител в един град, в който християнството е на почит от векове. От начало преподава вероучение в местното училище, в празнични дни изнася беседи пред миряните, организира вечеринки с благотворителна цел. Като основно задължение на църквата счита грижата за самотни и нуждаещи се хора, огромна е работата му по поддържането на храмовете и параклисите, в които сменя всички прозорци, организира електрификацията на храмовете. По-възрастните златоградчани си спомнят как отецът сам е пренасял материали за църквите, как сам е гасял вар за белосването им, работи и като домакин в Тютюневия монопол, където започва приятелството му с много мохамедани от града и околните села. Златоградският период на отец Аролски е време на много труд и удовлетворение, когато спечелва обичта и уважението на всички златоградчани. От 1994 г. и досега, отец Аролски работи в с. Хвойна, където се мести, за да се грижи за възрастните си родители. Отговаря за енориите в с. Малево и Орехово, през голяма част от изминалите 15 години служи и в църквата в с. Павелско. През 2005 г. е определен за “Един достоен българин”. В книгата си “Излел е Дельо Хайдутин” авторът Величко Пачилов пише: “През цялото време на трагични исторически превратности, този всеотдаен Божи служител със себеотрицание и скромно, без много шум, но с пословична енергия, носеше своя тежък кръст. Беше почитан от цялото население – и от християни, и от мохамедани, като образец на духовен пастир и човек с най-високи добродетели...”
За значим принос в популяризиране на Златоградския дух и самобитност, за безспорния му талант и харизма, за това че направи златоградския говор национално известен, за мисията му като своеобразен културен пратеник на Златоград и във връзка с неговия 40-годишен юбилей бе удостоен със званието Почетен гражданин и с медал за заслуги и друг бележит златоградчанин – Виктор Калев. В мотивите, представени от Нина Пашова се казва, че „Златоград и златоградчани не само дадоха на Виктор в оформянето на неговите ценности, но и получават чрез и от него популярност и самочувствие”. Виктор дари на златоградчани и прекрасен концерт, изпълнен с много емоции и настроение, с много лично присъствие, с което още веднъж потвърди, че обича Златоград.
Виктор Калев е роден на 20.10.1969г. в Златоград, където преминават и ученическите му години. През 1994г. завършва Националната академия по театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов” в София. Същата година е назначен в МГТ „Зад канала” София, а по-късно в театър „София”. Изпълнява роли в пиеси на Шекспир, Дж. Озбърн, Бото Щраус, Бранислав Нушич и Душан Ковачевич. От 1996г. започва големия му път в националната телевизия, първоначално в „Каналето”, а от 2004г. в „Шоуто на Слави”. Виктор Калев пресъздава галерия от сатирични образи на известни съвременни политици, изпълнители и типизирани образи от народа като Петър Стоянов, Симеон Сакскобургготски, Лили Иванова, Кольо Фичката, дядо Шишарко, Ранърса, Володя Стоянов, Милко Калайджиев, Деса Поетеса и др. Неговият талант и майсторски хумор завладяват сърцата на българите и това го превръща днес в един от най-обичаните и популярни актьори в страната. Виктор не забравя корените си и характерния златоградски говор, който използва в някои от превъплъщенията си. В различни интервюта и телевизионни предавания той говори с любов за своя роден град и за колоритните образи, които, както казва той, са източник за творческото му вдъхновение.
Още снимки
ОЩЕ НОВИНИ
понеделник, 04 Ноември 2024
110
понеделник, 08 Април 2024
8669
петък, 01 Март 2024
228
петък, 01 Март 2024
194
110
8669
228
194