Антикорупционни мерки, действащи в общинска администрация Златоград
Уважаеми съграждани,
Във връзка с изпълнение на Годишния план за прозрачно и ефективно управление на общинска администрация Златоград за 2009 г. и ангажимента за публикуване на информация за начина, по който можете да се свържете с нас, в случай на забелязани от Вас корупционни действия и бездействия на служители от общинска администрация по повод работата, която им е възложена да изпълняват, ви предоставям следната информация.
Какво трябва да знаете, за да сте сигурни, че подадените от Вас сигнали за корупция, както и сигнали за бездействие на служителите ще бъдат отработени при нас ?
I. Корупция - що е то ?
Корупцията няма легално определение в българското законодателство, няма и едно единствено определение, което може да бъде използвано, за да включи разбиранията на всички хора за това какво е корупция.
Различни изследователи, включително и различни държавни и над държавни организации са се опитвали да дадат някакво понятие за корупция:
- корупцията е неправилно изпълнение на държавна служба за извличане на пряка или последваща полза, считат англичаните;
- австралийската комисия за борба с корупцията определя, че корупцията е поведение, което включва нечестно използване на власт или позиция, което като резултат има поставяне на някого в по-добро положение от другиго;
- поведението на лица, които не са държавни служители в най-общия смисъл на думата, но които предлагат на държавния служител да извърши нещо като директно му дават пари.
Част от възможните поведения, които се включват в понятието корупция са свързани с нашия Наказателен кодекс и включват:
- престъпленията по служба - общо престъпление по служба, т.е. който извърши или не извърши нещо, което му се следва по служба тогава, когато има свой или чужд интерес;
- класически подкуп - който получи или съответно даде пари или друга имотна облага, за да се извърши нещо, което е свързано със служебните му задължения.
Като работно определение, когато са налице проблеми с нечие поведение:
- Корупцията е неправилно използване на обществен или служебен ресурс, с цел извличане на облага – пряка или последваща;
- Корупция е и поведението на тези, които подбуждат държавните служители да извършват тази дейност.
Възможни зони с повишен корупционен риск:
- там, където се дават лицензи, разрешителни;
- там, където се разпределят пари;
- обществените поръчки – навсякъде по света са най-рисковите като фактор за корумпиране на част от държавното управление, която е свързана с процедурите за осъществяване на обществени поръчки;
- там, където могат да се решават въпроси, свързани със служебното положение: назначаване на приятели, познати, роднини.
-навсякъде, където съществува монопол върху обществен ресурс, може да се появи корупция
II. Конфликт на интереси в държавната администрация– що е то ?
Основната характеристика на конфликта на интереси в държавната администрация е, че той представлява пресечна точка между обществения интерес и частния интерес.
Изискването към държавните служители за безпристрастност, обективност и непредубеденост при изпълнението на служебните им задължения и личното им поведение за постигане на частни цели и реализирането на частен интерес, когато заради служебното си положение могат да повлияят за определено управленско решение, е пресечната точка между обществения интерес и частния интерес, т.е. налице е ситуация за възникване на конфликт на интереси.
Ако Ви станат известни факти и обстоятелства, свързани с поставянето на частен интерес на държавен служител, който може да включва личен за него интерес, или интереси на свързани с него лица, ако откриете проблеми в поведението на служители от общинска администрация Златоград, относими към съмнения от Ваша страна за корупция, имате основание да подадете сигнал до нас, за да извършим проверка.
От нас можете да очаквате коректност, ако взаимоотношенията ни са в рамките на изискванията на закона, а именно :
1. Съгласно чл.108, ал.2 от Административно-процесуалния кодекс, никой не може да бъде преследван само заради подаването на предложение или сигнал.
2. Ако изберете да подадете своя сигнал по един от регламентираните от закона начини, трябва да знаете, че съгласно чл.111, ал.4 от Административно-процесуалния кодекс :
- не се образува производство за извършени нарушения преди повече от две години;
- желателно е да оставите достатъчно данни за индикация и обратна връзка с Вас като : Трите имена или ЕГН; Точен адрес; Телефон;
Получените сигнали, предложения се обработват от ръководството на общината и за всеки подаден сигнал се назначава проверка и се предоставя писмен отговор за резултатите от проверката.
Връзката с администрацията, работеща по въпросите за борба с корупцията, сигналите и предложенията на гражданите и организациите за подобряване работата на държавната администрация в Министерство на правосъдието са :
- Горещи телефони за сигнали :Тел.:03071/25 70; 23 40
- Пощенска кутия за сигнали, намираща се в сградата на общинска администрация Златоград, партерен етаж.
- Заявка за лична среща с ръководството на общината по обявените горещи телефони в удобно за Вас време.
- банер "Сигнали за корупция" на официалния сайт на общината.
ОЩЕ НОВИНИ
четвъртък, 03 Април 2025
330
понеделник, 04 Ноември 2024
169
понеделник, 08 Април 2024
10039
петък, 01 Март 2024
253
330
169
10039
253